Czym należy kierować się przy doborze całej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła:
WYLICZENIA PROJEKTOWE
Wielu inwestorów prywatnych traktuje projekt instalacji wentylacyjnej jako wydatek, na który nie warto przeznaczać żadnych środków.
Ten sposób myślenia wzmacniany jest niejednokrotnie przez architektów, którzy w bardzo często unikają tematu zaprojektowania wentylacji w domku jednorodzinnym.
Przecież wystarczy komin i grawitacja! Nie do końca… Prawidłowe funkcjonowanie instalacji zapewni jedynie dokładne obliczenie oporów oraz spadków ciśnień w przewodach wentylacyjnych, a co za tym idzie dobranie odpowiednich długości i średnic przewodów.
To samo dotyczy doboru samego rekuperatora: należy zwrócić się z tym do specjalisty, najlepiej z dostatecznym doświadczeniem w wykonywaniu instalacji rekuperacyjnych w domkach jednorodzinnych.
KANAŁY WENTYLACYJNE
Wiele firm oferuje swoim klientom przy montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tańsze miękkie przewody nieizolowane, tzw. flexy.
Są one tanie, a ich układanie to wyjątkowe ułatwienie dla instalatora, ale nie dajmy się zwieść: flexy to przede wszystkim dużo większe niż w stalowych rurach Spiro opory przepływu spowodowane pokarbowaną powierzchnią wewnętrzną, która sprzyja także odkładaniu się zanieczyszczeń.
Ponadto bardzo trudno przewidzieć rzeczywiste opory na instalacji ułożonej z przewodów miękkich, gdyż nie wiadomo, ile razy i w jaki sposób zagnie je instalator. Zrobi po prostu tak, jak mu będzie wygodniej, co niekoniecznie przełoży się na jakość późniejszego funkcjonowania całości systemu.
Tego problemu nie ma przy kanałach stalowych, które nie tylko mają gładką powierzchnię wewnętrzną, która uniemożliwia zaleganie zanieczyszczeń, ale także wymuszają niejako sposób ich ułożenia przez swój stały kształt i wygięcia. Jest to jednak trudniejsze i wymaga doświadczenia, stąd duża niechęć zwłaszcza początkujących instalatorów do tego typu kanałów.
Pamiętajmy również o dopilnowaniu właściwego zaizolowania przewodów wentylacyjnych: brak izolacji wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające przewody ścianki gipsowe spowodują gnicie ich od środka.
Może to spowodować konieczność wykonania generalnego remontu całego domu już po dwóch latach od zamieszkania.
Przewody izolowane posiadają jeszcze jedną cenną właściwość: stanowią dodatkowe wytłumienie dźwięku mogącego powstać wewnątrz instalacji wentylacyjnej.
Należy również zwrócić baczną uwagę na średnice przewodów uwzględnione w projekcie. Stosowanie przewodów węższych spowoduje na pewno zwiększenie oporów instalacji, a co za tym idzie zakłócenie jej działania oraz znaczne zwiększenie poziomu szumu wydobywającego się ze zbyt wąskiego anemostatu na jego końcu.
W końcu również miękkie przewody uniemożliwiają jakiekolwiek wyczyszczenie. Istnieje także niebezpieczeństwo ich uszkodzenia już w trakcie instalacji. Kanały sztywne są zdecydowanie bardziej odporne na tego typu uszkodzenia.
ANEMOSTATY
W wyniku przepływu powietrza plastik ulega o wiele silniejszemu naelektryzowaniu w porównaniu z metalem, dlatego osadzanie się kurzu jest o wiele silniejsze na anemostatach plastikowych.
Anemostaty wykonane z aluminium lub stalowe, malowane proszkowo wymagają znacznie rzadszego czyszczenia.
CZERPNIA I WYRZUTNIA POWIETRZA
Montowana w ścianie budynku powinna być odporna na warunki atmosferyczne. Idealnym rozwiązaniem jest czerpnia aluminiowa.
GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA
Jest idealnym uzupełnieniem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nie da się go niestety zastosować w przypadku domu wyposażonego w wentylacje grawitacyjną.
Ważne jest również, aby dobór długości, średnicy oraz sposobu ułożenia wymiennika dokonany był przez fachowca.
GWC ułożony zbyt blisko fundamentów budynku może spowodować ich przemrożenie zimą, co może spowodować wzrost kosztów ogrzewania budynku.
Ułożenie GWC zbyt płytko zniweluje jego działanie zarówno zimą, jak i latem.
Wykorzystanie do wykonania GWC materiałów ze stali ocynkowanej (co proponują niektóre firmy obecne na polskim rynku) prawie na pewno spowoduje jego przerdzewienie oraz rozszczelnienie w ciągu kilku lat.
Pozorna oszczędność w momencie montażu najczęściej skutkuje wysokimi kosztami naprawy niedziałającej instalacji…