Co coraz częściej przekonuje Inwestorów do montażu rekuperacji?
Jest to komfort, zdrowie i oszczędności.
Brzmi banalnie? Może, ale nie wtedy, gdy na szali stoi Twój dom, który tak czy inaczej w system wentylacji wyposażony być musi.
Jak działa rekuperacja i dlaczego robić ją zamiast wentylacji grawitacyjnej?
W praktyce istnieją jednak dwa elementy, które sprawiają, że rekuperacja zyskuje przewagę nad tą drugą opcją.
Dwa rodzaje strat, które ponosi Inwestor, rezygnując z rekuperacji
Pierwszy rodzaj: starty finansowe
Strata pieniędzy wynika z czysto fizycznej ucieczki ciepła przez kominy wentylacji grawitacyjnej. Ciepło, które jest wytwarzane sporym nakładem środków, ulega bezpowrotnemu zmarnowaniu. Rekuperacja zatrzymuje ten niekorzystny proces. Najlepsze rekuperatory na rynku, takie jak AERISnext, są w stanie zatrzymać aż 94% energii cieplnej i ponownie ją wykorzystać.
Drugi rodzaj strat: zdrowotne
Drugi rodzaj straty trudno od razu precyzyjnie wycenić, ale w dłuższej perspektywie wiąże się z realnymi wydatkami. Mowa o wpływie wentylacji na zdrowie. Dom pozbawiony efektywnie działającej wentylacji – to miejsce pozbawione dostępu do świeżego i czystego powietrza.
W znaczącej większości domów – nawet tych wybudowanych po roku 2020, a może szczególnie w tych, które są wyposażone w tradycyjną wentylację grawitacyjną, dochodzi do sytuacji, w której powietrze wewnętrzne jest przesycone dwutlenkiem węgla oraz alergenami i innymi szkodliwymi czynnikami. Bardzo często powietrze w pomieszczeniach jest bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz.
Oddychając mieszanką dwutlenku węgla i kurzu, fundujemy sobie złe samopoczucie, spadek produktywności, trudności z koncentracją, permanentne bóle głowy, a w niektórych przypadkach – stany chorobowe lub zaostrzenie objawów alergii.
Po co inwestować w dobry rekuperator?
Co potrafi naprawdę dobry rekuperator?
- Odzyskiwać nawet 94% ciepła.
- Zużywać zaledwie 168 kWh rocznie.
- Zejść z emitowanym hałasem do poziomu 34dB.
- Dbać o mikroklimat mieszkania, wykorzystując do tego dane spływające do niego z aż 10 różnych czujników (temperatury, wilgotności i ciśnienia).
- Reagować na zmianę pogody, wyciągając wnioski z danych historycznych (5 minionych dni) i podejmować w związku z tym decyzję o zamknięciu / otwarciu bypassu.
- Minimalizować zużycie energii elektrycznej, dzięki niezwykle oszczędnym wentylatorom, nagrzewnicy akumulującej ciepło i technologii przepływu ConstantFlow.